Reklama

QUIZ Premium: Złoty – ile wiesz o Polskiej walucie?

Ile wiesz na temat Złotego, waluty obowiązującej w Polsce? Czy wiesz, jaką wartość miał tzw. "stary złoty"? Sprawdź się w naszym quizie!

Quiz premium dostępny jest tylko dla użytkowników z aktywnym kontem premium.

Zamów dostęp premium

Masz już aktywny dostęp premium? Zaloguj się

Reklama

Quiz o polskim Złotym

Polski Złoty to podstawowa jednostka monetarna w naszym kraju. Już w 1496 roku sejm poprzez uchwałę ustalił kurs złotego na 30 groszy, który z biegiem czasu - ze względu na ciągłe zmiany w parytecie złota i srebra - ulegał zmianie.

złoty (PLN)

Źródło: Unsplash

Od szesnastego do osiemnastego wieku pojawiały się nominały w postaci półgrosza, półtoraka, dwojaka, trojaka, szóstaka oraz orta.

W 1924 roku doszło do reformy pieniężnej Grabskiego, która miała zapobiec hiperinflacji. To właśnie wtedy na nowo pojawił się w obiegu złoty, zastępując dawną markę polską. Początkowo zastanawiano się, czy odpowiedniejszą nazwą dla waluty II RP nie będzie "kościuszko", "lech", "sarmat" lub "piast".

Kolejna wielka zmiana nastąpiła w okresie II Wojny Światowej. Niemcy wprowadzili w obieg złotego, który jednak był nieco inną monetą. Wprowadzono także okupacyjne banknoty. Dopiero w 1950 roku wprowadzono nowy pieniądz w Polsce.

Denominacja z lat 90.

W 1995 roku doszło do denominacji - co ciekawe, nowe banknoty były drukowane w Wielkiej Brytanii. Wielu ludzi z łezką w oku wspomina, że przed denominacją niemal wszyscy byli milionerami.

Jednogroszówki składają się z mosiądzu manganowego, podobnie jak dwu- i pięciogroszówki. Natomiast monety "srebrne" w rzeczywistości składają się z miedzioniklu, z kolei pierścień dwuzłotówki składa się z brązalu.

Skład kruszców stosowanych do produkcji monet zmienił się po 2014 roku. Zaczęto wtedy produkować jednogroszówki ze stali, którą jedynie powleka się mosiądzem. Ze względu na tańszy koszt produkcji skład ulegał zmianom w kolejnych latach.

Reklama

Codziennie ciekawe quizy, prosto na Twojego maila

Chcesz otrzymywać codzienną listę polecanych przez nas quizów, prosto na swój adres email? Dołącz do naszego newslettera!