Reklama

QUIZ: Miasta Polski – ile o nich wiesz?

Nad jaką rzeką leży Toruń? Czy Nowa Sól ma burmistrza, czy prezydenta? Sprawdź, ile wiesz o Polskich miastach!

Zamów dostęp premium i zaloguj się przed rozpoczęciem gry, aby korzystać z funkcjonalności premium, takich jak punkty za grę czy podpowiedzi.

Reklama

Quiz o miastach Polski

W Polsce znajdują się 944 miasta. Ich liczba nie jest stała - na początku każdego roku nowe miejscowości otrzymują prawa miejskie, czy to w wyniku ich rozwoju, czy też jako forma naprawy historycznych błędów.

Wrocław

Źródło: Unsplash

Każde miasto w Polsce jest unikalne i interesujące. Lokalne legendy i ciekawe zabytki nie są domeną wyłącznie największych i najlepiej znanych miast naszego kraju. Choć to Kraków, Wrocław czy Warszawa odwiedza co roku mnóstwo turystów, to mniejsze miasteczka też potrafią pozytywnie zaskoczyć i zauroczyć każdego, kto postanowi spędzić w nich choć jeden dzień.

Herby Polskich miast

Najważniejsze fakty z historii poszczególnych miejscowości często mają odzwierciedlenie w ich herbach. W herbie 40-tysięcznego miasta Mikołów w województwie śląskim znajduje się srebrny hełm turniejowy z kolorowym pióropuszem - jest to symbol tego miasta od przeszło 500 lat.

Herb dolnośląskiego Lubomierza przedstawia z kolei świętego biskupa Maternusa, patrona tutejszego kościoła parafialnego. Historia tej miejscowości zaczęła się w 1278 roku, kiedy to książę wrocławski Henryk IV Prawy wydał zgodę na budowę klasztoru sióstr Benedyktynek.

Warmińsko-mazurskie Mrągowo od połowy XVI wieku w swoim herbie umieszcza czarną lewą tylną łapę niedźwiedzia. Ma to związek z tutejszą legendą - według niej, pierwsi osadnicy tej miejscowości mieli problem ze zdobyciem żywności z okolicznych lasów. Pewna niedźwiedzica, wyjadając miód z barci znajdujących się nawet wysoko na drzewie stanowiła największy kłopot dla miejscowych myśliwych. W końcu podczas polowania zwierzę postrzelono właśnie w lewą tylną łapę, co pozwoliło reszcie łowczych pokonać niedźwiedzicę.

Nazwy nie zawsze unikalne

Miejscowości o tych samych nazwach mogą występować w Polsce wielokrotnie. O ile Nowy Dwór Mazowiecki czy Nowy Dwór Gdański raczej trudno ze sobą pomylić, o tyle np. Świdnica występuje zarówno na Dolnym Śląsku, jak i w województwie lubuskim.

Ile wiesz o polskich miastach?

Polskie miasta pełne są ciekawych tajemnic i fascynujących legend. Ile wiesz o znajdujących się w naszym kraju miejscowościach? Nasz quiz o miastach Polski pozwoli Ci to sprawdzić!

Reklama

Codziennie ciekawe quizy, prosto na Twojego maila

Chcesz otrzymywać codzienną listę polecanych przez nas quizów, prosto na swój adres email? Dołącz do naszego newslettera!