Reklama

QUIZ: Krewni dinozaurów – ile wiesz o żyjących dziś gadach?

Czy kiedykolwiek interesowały Cię dinozaury? Sprawdź, co wiesz o ich żyjących dziś krewnych!

Zamów dostęp premium i zaloguj się przed rozpoczęciem gry, aby korzystać z funkcjonalności premium, takich jak punkty za grę czy podpowiedzi.

Reklama

Quiz o gadach

Gady, przez jednych uwielbiane, przez innych traktowane raczej ze sporym dystansem bądź lękiem, to parafiletyczna grupa zmiennocieplnych owodniowców.

gad

Źródło: Unsplash

Gady żyjące współcześnie są pozostałością po o wiele liczniejszej i bardziej zróżnicowanej grupie zwierząt, której to największy rozkwit przypadł na erę mezozoiczną. W obecnych czasach żyją wyłącznie cztery rzędy gadów, pozostałe linie ewolucyjne wymarły.

Zakłada się, że niektóre z kopalnych gadów naczelnych zwanych archozaurami (do których zaliczyć można między innymi dinozaury) były zwierzętami stałocieplnymi. Niestety badania nad nimi są z oczywistych przyczyn dosyć trudne.

Cechy charakterystyczne współczesnych gadów

Współczesne gady maja kilka wspólnych charakterystycznych cech. Ich skóra jest sucha, szorstka i delikatna; wytwarza także rogowe tarcze (jak w przypadku żółwi i krokodyli) bądź tarczki i łuski (jak u jaszczurek i węży). Gady zachowują dużą ruchliwość dzięki temu, że miejsca, w których stykają się łuski i tarczki są słabo zrogowaciałe.

Szkielet gadów jest silnie skostniały. Można podzielić go na szkielet osiowy, w skład którego wchodzi czaszka i kręgosłup, oraz szkielet pasów i kończyn. Czaszka gadów połączona jest z pierwszym kręgiem za pomocą jednego kłykcia potylicznego, posiadającego trzy powierzchnie stawowe stanowiące połączenie ruchome. Posiada także otwory otoczone łukami kostnymi, co zmniejsza ciężar czaszki bez jednoczesnej utraty odporności mechanicznej.

Reklama

Codziennie ciekawe quizy, prosto na Twojego maila

Chcesz otrzymywać codzienną listę polecanych przez nas quizów, prosto na swój adres email? Dołącz do naszego newslettera!