Reklama

QUIZ: Gwara / język śląski – jak dobrze go znasz?

Etnolektem śląskim posługuje się ponad 500 tys. Ślązaków. Wybierasz się na Górny Śląsk? Sprawdź, czy się dogadasz!

Zamów dostęp premium i zaloguj się przed rozpoczęciem gry, aby korzystać z funkcjonalności premium, takich jak punkty za grę czy podpowiedzi.

Reklama

Quiz o gwarze / języku śląskim

W Polsce wyróżnić można wiele różnych gwar, dialektów i naleciałości z innych języków. W różnych regionach kraju występują liczne odmiany języka polskiego, przez niektórych badaczy traktowane nawet jako oddzielne języki. Zalicza się do nich gwara / język śląski, jeden z najczęściej użytkowanych etnolektów w Polsce.

dawna kopalnia

Źródło: Unsplash

Wpływ innych języków na etnolekt śląski

Na kształtowanie śląszczyzny wpływ inne języki, takie jak polski, czeski z narzecza morawskiego, niemiecki i w pewnym stopniu słowacki. Istotna część wyrażeń w gwarze / języku śląskim bliska jest językowi staropolskiemu, z przewagą źródłosłowia słowiańskiego.

Część słów w etnolekcie śląskim ma takie samo brzmienie, jak w języku polskim, jednak oznaczają zupełnie coś innego - utrudnia to w pewnym stopniu zrozumienie śląszczyzny przez osoby nieznające tej gwary / języka.

Słowo "koło" w rzeczywistości oznacza "rower", "synek" to po prostu chłopiec, "gorol" zaś nie oznacza "górala", ale jakąkolwiek osobę spoza Śląska. "Klara" to nie imię żeńskie tylko "słońce", "starać się" oznacza "martwić się", a "gruba" to... "kopalnia".

Reklama

Codziennie ciekawe quizy, prosto na Twojego maila

Chcesz otrzymywać codzienną listę polecanych przez nas quizów, prosto na swój adres email? Dołącz do naszego newslettera!