Jesteś fanem poezji, a może tak Ci się tylko wydaje? Przekonaj się, jak dobrze ją znasz, rozwiązując ten quiz!

- 221 graczy
Pytanie 1/10
"Gdy pokochasz tak mocno jak ja/ Tak tkliwie, żarliwie, tak wiesz/ Do ostatka, do szału, do dna/ To zdradzaj mnie wtedy i grzesz" - z jakiego wiersza pochodzą te słowa?
- "Miłość" Czesława Miłosza
- "Kochać i tracić..." Leopolda Staffa
- "Miłość ci wszystko wybaczy" Juliana Tuwima
Pytanie 2/10
"Patrzcie go! Nastroszył piórka! I wydziera się jak kurka!" - tak czytamy w wierszu:
- "Ptasie radio"
- "Kaczka dziwaczka"
- "Ptaszki"
Pytanie 3/10
"Kto przyjaciel, ten niech zaraz/ Stanie tutaj pośród nas,/ I kto wielką miłość znalazł/ Ten niech z nami dzieli czas" - tak Friedrich Schindler pisze w:
- "Odzie do skromności"
- "Odzie do młodości"
- "Odzie do radości"
Pytanie 4/10
Z jakiego wiersza pochodzą te popularne słowa: "Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę,/ Nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę"?
- "Niepewność"
- "Nadzieja"
- "Chwile"
Pytanie 5/10
"Że z podróży dalekiej do ojczyzny płynę/ I że się serce z piersi wyrywa bezradnie,/ I że mnie czeka niebo ojczyzny mej sine,/ Że już gwiazd nie zobaczę, co błyszczą jak żadne":
- "Spotkanie z matką"
- "O tym, co jest najpiękniejsze na świecie"
- "Smutno mi, Boże"
Pytanie 6/10
Z jakiego wiersza pochodzą te słowa: "Wyuczyli cię, syneczku, ziemi twej na pamięć, gdyś jej ścieżki powycinał żelaznymi łzami."?
- "Elegia o… (chłopcu polskim)"
- "Historia"
- "Wolność"
Pytanie 7/10
"A uszu dzisiaj nie myłem?/ A nie urwałem guzika?/ A nie pokazałem języka?/ A nie chodziłem się strzyc?" - tak Jan Brzechwa pisze w wierszu pod tytułem:
- "Kwoka"
- "Leń"
- "Na straganie"
Pytanie 8/10
Skąd pochodzą te słowa - "Nawołują na ulicy sprzedawcy warzywa/ I łódka z żółtym żaglem do wyspy podpływa,/ Dźwięk skrzypiec w powietrzu trwa/ I noc gwiaździstą odmyka"?
- z "Piosenki o końcu świata" Czesława Miłosza
- z "Prośby o piosenkę" Juliana Tuwima
- z "Jesieni" Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego
Pytanie 9/10
"Wy nie cofniecie życia fal!/ Nic skargi nie pomogą,/ Bezsilne gniewy, próżny żal!/ Świat pójdzie swoją drogą." - te słowa pochodzą z wiersza:
- "Kowal" Leopolda Staffa
- "Przemiany" Juliana Tuwima
- "Daremne żale" Adama Asnyka
Pytanie 10/10
Skąd pochodzi ten cytat: "Nie bądź pewny że czas masz, bo pewność niepewna, zabiera nam wrażliwość tak, jak każde szczęście przychodzi jednocześnie jak patos i humor"?
- z wiersza "Zaklęcie"
- z wiersza "Pieśń o domu"
- z wiersza "Śpieszmy się"
Quiz z fragmentów polskich wierszy
Poezja potrafi czytelnika zachwycać, wzruszać, oburzać i rozśmieszać. Wybitni polscy poeci, jak Wisława Szymborska, Bolesław Leśmian, Julian Tuwim, Jan Brzechwa czy Konstanty Ildefons Gałczyński stworzyli dzieła do których chętnie wracamy.
Światowy Dzień Poezji
21 marca każdego roku przypada Światowy Dzień Poezji, ustanowiony przez UNESCO w 1999 roku. Warto tego dnia sięgnąć po ulubione wiersze i zaczytać się w poezji, która porusza często bardzo ważne zagadnienia, istotne zarówno dla człowieka-jednostki, jak i dla całego społeczeństwa i narodu.